Obsadzovanie operátorov v skladoch a výrobe: Výzvy a riešenia pre slovenské firmy
- marketingworkcontr
- 5 days ago
- Čítanie: 5
Updated: 1 day ago
Slovenský trh práce vykazuje trvalý dopyt po pracovníkoch na pozície operátorov skladov a výroby. Aktívne inzeráty na rôznych online portáloch, ako Jooble a Bazar.sk, potvrdzujú stálu potrebu firiem obsadzovať tieto roly v rôznych regiónoch krajiny. Napríklad, na portáli Jooble boli evidované ponuky pre operátorov výroby v Žiari nad Hronom a operátorov logistiky v Žiline. Bazar.sk taktiež uvádza ponuky súvisiace s logistikou. Tieto aktivity naznačujú, že potreba operátorov nie je obmedzená len na jednu oblasť alebo odvetvie, ale pretrváva naprieč celým Slovenskom. Rozloženie týchto pracovných príležitostí poukazuje na to, že dopyt nie je centralizovaný výlučne v hlavných mestských centrách, ako je Bratislava. Prítomnosť ponúk v mestách ako Žiar nad Hronom a Považská Bystrica svedčí o tom, že výrobné a skladové aktivity sú často umiestnené v priemyselných zónach mimo hlavného mesta.
Firmy na Slovensku sa stretávajú s viacerými výzvami pri obsadzovaní operátorov. Jednou z hlavných je nedostatok pracovnej sily. Slovenský trh práce nie je schopný uspokojiť dopyt po operátoroch výroby len s domácimi kandidátmi. Finreport.sk zdôrazňuje znepokojujúci trend: slovenskí občania čoraz viac strácajú záujem o prácu vo výrobných závodoch, čo núti spoločnosti hľadať zamestnancov zo zahraničia na obsadenie týchto voľných pracovných miest. Tento nedostatok môže viesť k zníženiu produkcie v dôsledku neobsadených pozícií, k zníženiu efektívnosti a k oneskoreniam v dodávateľskom reťazci, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje spokojnosť zákazníkov a potenciálne vedie k strate obchodných príležitostí.
Okrem nedostatku pracovnej sily firmy čelia silnému konkurenčnému prostrediu v boji o zamestnancov. Vysoký počet pracovných inzerátov na rôznych platformách naznačuje, že firmy aktívne súťažia o získanie operátorov skladov a výroby. Túto súťaživosť ďalej zvyšuje vysoká miera fluktuácie zamestnancov, ktorá je primárne spôsobená tým, že zamestnanci hľadajú lepšie finančné ponuky od iných spoločností. Zamestnávatelia tak nielenže súťažia o obmedzený počet dostupných kandidátov, ale zároveň čelia výzve udržať si svojich existujúcich zamestnancov, ktorí môžu byť lákaní atraktívnejšími kompenzačnými balíkmi od konkurencie.
Fluktuácia zamestnancov predstavuje pre firmy významný problém. Podľa portálu Trend.sk značná časť slovenských spoločností zaznamenáva zvýšenú fluktuáciu zamestnancov. Vysoká miera fluktuácie zamestnancov má pre spoločnosti významné negatívne ekonomické dôsledky. Patria sem priame náklady spojené s náborom, zaškolením a tréningom nových zamestnancov na nahradenie tých, ktorí odišli. Okrem toho môže vysoká fluktuácia viesť k narušeniu výrobných plánov, poklesu celkovej produktivity, zníženiu morálky zostávajúcej pracovnej sily a potenciálne k negatívnemu vplyvu na kvalitu produktov alebo služieb. Všetky tieto faktory môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť ziskovosť a dlhodobú udržateľnosť spoločnosti.

Vysoká miera fluktuácie zamestnancov naznačuje, že spoločnosti čelia výzvam nielen pri získavaní, ale aj pri udržaní vhodných kandidátov na pozície operátorov skladov a výroby. Slováci čoraz viac strácajú záujem o prácu vo výrobných závodoch, čo núti spoločnosti hľadať zamestnancov zo zahraničia na obsadenie týchto voľných pracovných miest. Zistenie, že získanie a udržanie miestnych slovenských talentov na pozície operátorov skladov a výroby sa stáva pre spoločnosti na Slovensku čoraz väčšou výzvou, pravdepodobne súvisí s vnímanou nižšou atraktivitou týchto pracovných miest v porovnaní s inými sektormi alebo kariérnymi dráhami.
Ako teda firmy môžu efektívne obsadzovať a udržiavať operátorov?
Na prilákanie a zabezpečenie kvalifikovaných kandidátov musia podniky vyvinúť presvedčivú ponuku pre zamestnancov, ktorá presahuje rámec základného platu. Dôležité je zamerať sa na:
Efektívne náborové postupy
Využívanie online pracovných portálov (Jooble, Bazar.sk, Profesia.sk) na zverejňovanie voľných pracovných miest.
Zváženie spolupráce s personálnymi agentúrami, ktoré zohrávajú významnú úlohu v procese obsadzovania pozícií operátorov skladov a výroby na Slovensku. Niektoré agentúry sa špecializujú na dodávanie pracovníkov zo zahraničia a vedia ich zabezpečiť už do 24 hodín, čo je kľúčové pre firmy s just-in-time výrobou. Napríklad, Workcontrol sa špecializuje na dodávanie pracovníkov zo zahraničia, najmä z Indie a Nepálu, pre slovenské priemyselné a logistické spoločnosti a má v zásobe viac než 1000 pracovníkov s stálym príchodom nových.
Implementácia moderných technológií, ako je umelá inteligencia, na zefektívnenie náborového procesu. Napríklad úspešné využitie AI chatbotov na vedenie úvodných pracovných pohovorov na pozície operátorov výroby a skladov, vedie k výraznej úspore času a vysokej spokojnosti kandidátov.
Konkurenčné kompenzačné balíky
Ponúkanie platov, ktoré sú konkurencieschopné s platmi v odvetví a s ponukami konkurencie. Údaje o platoch pre pozície "operátor výroby" a "skladník" v Bratislave a na celom Slovensku vykazujú značnú variabilitu.
Poskytovanie komplexných a atraktívnych balíkov benefitov, ktoré presahujú rámec základného platu a riešia rôznorodé potreby a preferencie zamestnancov (napr. finančné bonusy, príspevky na dopravu a ubytovanie, príspevky na dôchodkové sporenie). Bežné benefity zahŕňajú napríklad náborové bonusy, výkonnostné bonusy, dochádzkové bonusy, príspevky na dopravu, príspevky na ubytovanie, stravné lístky a príspevky do doplnkových dôchodkových fondov.
Udržanie a rozvoj zamestnancov
Budovanie silnej a pozitívnej značky zamestnávateľa (employer branding) na prilákanie a udržanie talentov. Spoločnosť Siemens je príkladom výrobnej spoločnosti na Slovensku, ktorá úspešne využila employer branding na to, aby bola uznaná ako jeden z najlepších zamestnávateľov v kategórii "Výroba a priemysel".
Kultivovanie pozitívneho, rešpektujúceho a inkluzívneho pracovného prostredia, v ktorom sa zamestnanci cítia cenení a podporovaní. Dôležité je, aby spoločnosti dbali na faktory ako úroveň a spravodlivosť kompenzácií a benefitov, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, kvalita vzťahov s nadriadenými a kolegami, dostupnosť príležitostí na školenie a odborný rozvoj a celkový pocit, že sú cenení, rešpektovaní a uznávaní.
Investovanie do programov školenia a rozvoja zručností zamestnancov s cieľom zlepšiť ich výkon, zvýšiť efektivitu a prispôsobiť sa technologickým zmenám. Príklady spoločností a platforiem, ktoré ponúkajú programy rozvoja zamestnancov na Slovensku, sú Seduo.sk a IPA Slovakia.

Je dôležité, aby si firmy uvedomili, že spokojnosť zamestnancov a ich dlhodobé udržanie nie sú určené len finančnými odmenami, ale sú výsledkom komplexnej interakcie rôznych faktorov, ktoré zahŕňajú celkovú skúsenosť zamestnanca. Okrem finančnej kompenzácie si zamestnanci vysoko cenia podporujúce a rešpektujúce pracovné prostredie, príležitosti na osobný a profesionálny rast a pocit spolupatričnosti a zmysluplnosti v rámci organizácie.
Aké trendy a výzvy nás čakajú v budúcnosti?
Slovenský trh práce čelí významným demografickým zmenám, najmä starnutiu populácie a potenciálnemu dlhodobému poklesu počtu obyvateľov v produktívnom veku. Trend.sk zdôrazňuje starnúcu pracovnú silu na Slovensku ako kľúčový trend, ktorý bude naďalej formovať trh práce. Tento demografický trend pravdepodobne zhorší existujúci nedostatok pracovnej sily, najmä v sektoroch ako výroba a logistika. Na zmiernenie potenciálneho negatívneho vplyvu týchto demografických zmien musia spoločnosti proaktívne vyvíjať stratégie na prilákanie a udržanie starších pracovníkov a zároveň investovať do iniciatív zameraných na prilákanie a školenie mladších generácií.
Okrem demografických zmien bude trh práce ovplyvnený rastúcou automatizáciou, robotikou a umelou inteligenciou. Očakáva sa, že trend smerom k väčšej automatizácii a integrácii pokročilých technológií v skladových a výrobných prostrediach bude pokračovať a dokonca sa v budúcnosti zrýchli. Tento vývoj povedie k posunu v požadovaných zručnostiach pracovníkov, potenciálne zníži dopyt po niektorých tradičných manuálnych úlohách a zároveň zvýši potrebu jednotlivcov, ktorí dokážu obsluhovať, udržiavať a odstraňovať poruchy automatizovaných systémov.

Odporúčania pre firmy
Optimalizujte náborové procesy: Efektívne využívajte online pracovné portály, zvážte partnerstvá s personálnymi agentúrami, ktoré sa špecializujú na dodávanie pracovníkov z tretích krajín, aby vyriešili problém s nedostatkom pracovnej sily, a preskúmajte možnosti implementácie moderných náborových technológií.
Zvýšte udržanie zamestnancov: Pravidelne porovnávajte platy s trhovými štandardmi, ponúkajte komplexné balíky benefitov, kultivujte pozitívne pracovné prostredie, preskúmajte možnosti flexibilných pracovných režimov a zamerajte sa na celkovú skúsenosť zamestnanca